Kobieta w świecie superbohaterów

Świat superbohaterów od zawsze zdominowany był przez mężczyzn – wszyscy znamy przecież Batmana, Iron Mana, Spider-Mana… twórcy komiksów i filmów mogą to zapewne wytłumaczyć w prosty sposób. Męski bohater jest przecież potężniejszy, bardziej spektakularny. Czy jednak wykreowanie silnej, zdecydowanej postaci kobiecej jest aż tak trudne? Niekoniecznie. Doskonale poradzili sobie z tym William Moulton Marston oraz rysownik Harry G. Peter, którzy wykreowali Wonder Woman, bohaterki komiksów DC Comics.

Jak narodził się pomysł stworzenia kobiety-superbohaterki? Inspiracją dla Marstona była jego własna praca – praca psychologa – oraz jego obydwie żony, które uważał za wyzwolone, nowoczesne kobiety. Badania, które prowadził, a także lata doświadczenia i rozmów z pacjentami, utwierdziły go w przekonaniu, że kobieta może być nie tylko tak silna jak mężczyzna, ale również wierniejsza i bardziej niezawodna. Wonder Woman nie była jednak pierwszą damską superbohaterką – zanim powstała stworzono kilka innych żeńskich postaci, które jednak nie zyskały podobnej popularności.

Oryginalna fabuła komiksu

Komiksy o Wonder Woman oparte są na mitologii greckiej. Diana – bo tak brzmi imię bohaterki – należy do plemienia Amazonek zamieszkujących rajską wyspę. Ich spokój przerwany zostaje przez pojawienie się oficera Trevora, żołnierza armii amerykańskiej walczącego w II Wojnie Światowej. Diana zakochuje się w nim i zostaje „ambasadorką” w świecie ludzi – ma za zadanie odesłanie oficera tam, skąd przybył. Wyposażona w magiczne przedmioty otrzymane od Amazonek, wyrusza w podróż. Widząc okrucieństwa wojny, za cel stawia sobie zakończenie ich i zaprowadzenie pokoju. Dzięki uporowi, odwadze oraz nadprzyrodzonym mocnom dzielnie mierzy się z przeszkodami, które pojawiają się na każdym kroku.

Wonder Woman – ikona feminizmu

Mimo, że początkowo postać Diany budziła liczne kontrowersje ze względu na liczne podsteksty zawarte w komiksach, obecnie stała się ikoną feminizmu. Reprezentuje liczne wartości, które ważne są dla kobiet walczących o swoje prawa, ma silne poczucie własnej siły i wartości, stanowić może wzór osoby niezależnej, wyzwolonej, pewnej swoich celów i decyzji. Jednocześnie przełamuje konwencjonalne postrzeganie superbohatera jako mężczyzny w pelerynie, co świadczy o równości kobiet i mężczyzn. Aktualnie Wonder Woman odzyskała dawną popularnośc za sprawą filmu wydawnictwa DC Comics, który oparty jest na oryginalnej fabule komiksu. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się izraelska aktorka Gal Gadot.